Light ice cream, peanut butter cup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 5.5600000000000005g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50.045004500450055% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 79mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79mg |
| Sugars | 20.63g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rocky Road Chocolate Ice Cream Swirled With Marshmallow & Almonds (Similarity score: 7.20)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 8.34)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 8.34)
- Winn Dixie, Winn Dixie Stores Inc Ice Cream, Butter Pecan, Butter Pecan (Similarity score: 10.64)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips (Similarity score: 10.66)
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.73)
- Ice Cream (Similarity score: 10.75)
- Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 11.41)
- Éric Elien Bûche Chocolat Pistache (Similarity score: 12.34)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Southern Butter Pecan (Similarity score: 12.86)
- Butter Pecan Butterscotch Toffee Ice Cream With Roasted, Salted Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 12.88)
- Albertson's Albertson's, Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.22)
- Friendly's Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 13.41)
- Butter Pecan Flavored Ice Cream Blended With Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 14.10)
- Delhaize Icecream Pistachio (Similarity score: 14.21)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- Monoglycerides
- E415
- E407
- Natural Flavouring
- E160b
- Retinyl Palmitate
- Sugar
- Corn Syrup
- Peanut Butter Cups
- Cream
- Peanut Butter Swirl
- Maltodextrins
- Whey Protein
- Propylene Glycol Monostearate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)