Delhaize Mozzarella di bufala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 18g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 18g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 13.16)
- Hiper Dino Queso Mezcla Tierno Light Dino (Similarity score: 13.46)
- Whole Foods Market Fresh Mozzarella Medallions (Similarity score: 14.06)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Bocconcini (Similarity score: 14.06)
- Whole Foods Market,whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Ciliegine (Similarity score: 14.06)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Fresh Mozzarella Ovoline (Similarity score: 14.06)
- La Perla Del Mediterraneo Mozzarella Bufala (Similarity score: 17.58)
- Honey Goat Cheese, Honey (Similarity score: 18.77)
- Schnucks Fresh Goat Cheese Honey (Similarity score: 18.77)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 19.34)
- Betin Inc Fresh Goat Cheese (Similarity score: 19.54)
- Betin Inc Honey Goat Cheese, Honey (Similarity score: 19.54)
- Mozzarella De Bufflone (Similarity score: 19.98)
- La Perla Del Mediterraneo Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 21.48)
- Stracchino (Similarity score: 22.78)
Ingredients List
- Pasteurised Buffalo Milk
- Salt
- Animal Based Rennet
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)