Mozzarella de bufflone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 18g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.26086956521739% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.3% |
| Saturated Fat Value | 18g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stracchino (Similarity score: 12.81)
- Corvino Burrata Di Bufa (Similarity score: 17.18)
- Delhaize Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 19.98)
- La Perla Del Mediterraneo Mozzarella Bufala (Similarity score: 20.35)
- Hiper Dino Queso Mezcla Tierno Light Dino (Similarity score: 21.22)
- Casa Azzurra,cipf Codipal Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 21.67)
- Consilia Mozzarella Per Pizza (Similarity score: 23.45)
- Asda Creamy Original Soft Cheese (Similarity score: 23.79)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 24.06)
- Mozzarella (Similarity score: 24.08)
- Mozzarella %latte Di Bufala (Similarity score: 24.09)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 24.09)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 24.09)
- Ferrarini Ferrarini Mozzarella Bufala (Similarity score: 24.09)
- Abc Mozzarella Di Bufala 24 % (Similarity score: 24.09)