Stracchino
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.83333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.8% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Corvino Burrata Di Bufa (Similarity score: 4.75)
- Casa Azzurra,cipf Codipal Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 12.77)
- Mozzarella De Bufflone (Similarity score: 12.81)
- Asda Creamy Original Soft Cheese (Similarity score: 15.91)
- Tesco Soft Cheese (Similarity score: 16.04)
- Valtenera,in's,brimi,centro Latte Bressanone Filoncino Di Mozzarella (Similarity score: 16.07)
- President President Soft Ripened Cheese Le Terroir (Similarity score: 17.79)
- Consilia Mozzarella Per Pizza (Similarity score: 18.21)
- Sainsbury's,taste The Difference Taste The Difference Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 18.76)
- La Quiche Lorraine (Similarity score: 18.81)
- My Pie La Quiche Lorraine (Similarity score: 18.81)
- La Perla Del Mediterraneo Mozzarella Bufala (Similarity score: 19.31)
- Selex,brimi Mozzarella Per Pizza (Similarity score: 19.53)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 20.93)
- A B C Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 20.93)
Ingredients List
- Milk
- Salt
- Rennet
- Lactic Ferments
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)