Delhaize Naples style Pizza margherita
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 21.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 21.4 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.6g |
| Saturated Fat | 4.1g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 46.067415730337075% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.1% |
| Saturated Fat Value | 4.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coop Margherita Pizza Italiana (Similarity score: 12.71)
- Tesco Tesco Cheese & Vegetable Pies (Similarity score: 14.33)
- Marks And Spencer Mushroom Pie (Similarity score: 23.11)
- Le Gaulois Rôti De Canard Et Sa Garniture Farce Foie Gras Et Figues (Similarity score: 28.61)
- Cheese Tortellini, Cheese (Similarity score: 32.35)
- Quiche Au Saumon Frais Et Aux Epinards (Similarity score: 32.69)
- Maison Tino Chausson Façon Tajine (Similarity score: 32.86)
- Pom Bistro Pommes De Terre Sarladaise Et Ses Généreux Cèpes (Similarity score: 34.23)
- Quelle Quiche! Quelle Quiche!, Spinach & Swiss (Similarity score: 34.26)
- Morcilla De Cardeña (Similarity score: 34.66)
- Triple Cheese Superblastin' Pizza Bites (Similarity score: 35.25)
- Kidfresh Triple Cheese Pizza (Similarity score: 35.25)
- Pie (Similarity score: 35.62)
- Grilled Cheese Sandwich (Similarity score: 36.11)
- Saucisses Aux Cèpes (Similarity score: 36.17)
Ingredients List
- Salt
- Yeast
- Pre Fried Onions
- Cep
- Olive Oil
- Garlic
- Sugar
- Oregano
- Basil
- Mozzarella
- Water
- Tomato Pulp
- Cherry Tomato
- Sunflower Oil
- Extra Virgin Olive Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)