Delhaize Nuggets de poisson
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.272727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.3% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ahold Panko Breaded Haddock Fillets (Similarity score: 10.34)
- Zanzibar, La Belle Iloise Emietté De Thon Zanzibar (Similarity score: 15.23)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Zanzibar (Similarity score: 15.23)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Zanzibar (Similarity score: 15.23)
- Hamburger Sprouted Whole Grain Buns, Hamburger (Similarity score: 19.35)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Saveurs De La Garrigue (Similarity score: 21.78)
- La Belle Iloise Emietté De Thon Saveurs De La Garrigue (Similarity score: 21.78)
- La Pasta Inc La Pasta, Asiago Tortelloni (Similarity score: 22.38)
- Beignets Fourrés (Similarity score: 23.50)
- Portside Fish Sticks (Similarity score: 23.55)
- Multigrain Fork Split English Muffins (Similarity score: 24.46)
- Lepage Bakeries Inc Premium Quality Multi Grain English Muffins (Similarity score: 24.46)
- Sarah's Sarah's, Fresh Cilantro And Jalapeno (Similarity score: 25.21)
- Sarah's Harvest Fresh Green Chickpea Hummus (Similarity score: 25.21)
- Campos Atún Claro En Aceite De Oliva (Similarity score: 25.30)