Delhaize Salade d'oeufs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.5g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.35514018691589% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.4% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Starbucks Sure As Eggs Is Eggs (Similarity score: 11.16)
- Corte Del Gusto Caramella Tomate Et Mozzarella Corte Del Gusto (Similarity score: 11.87)
- Ese Sandwich Sándwich (Similarity score: 11.90)
- La Coca,rodrigues,pascual Y Cia S L Calamars Dans Leur Encre (Similarity score: 12.18)
- La Coca,rodrigues,pascual Y Cia S L Calamares En Salsa Americana (Similarity score: 12.18)
- Chicken Tandori Wrap (Similarity score: 13.70)
- Albo Sardienen Met Escabã¨che Saus 120gr (Similarity score: 13.93)
- Kirkland Breaded Panko Shrimp (Similarity score: 14.32)
- D'artagnan Petite Duck Breast In Mediterranean Style Sauce (Similarity score: 16.58)
- Le P'tit Chicken & Fries (Similarity score: 16.77)
- Ahold Blackened Atlantic Salmon On Cedar Plank (Similarity score: 17.43)
- Calamars Sauce Americaine (Similarity score: 17.56)
- Calamars En Morceau (Similarity score: 17.56)
- Spaña Sol Calamars Dans Son Encre (Similarity score: 17.56)
- (Similarity score: 18.16)
Ingredients List
- Egg
- Herb
- Spice
- Preservative
- Colour
- Water
- Mustard
- Modified Corn Starch
- Sugar
- Vinegar
- Salt
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)