Calamars sauce americaine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.5g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 14.044943820224717% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Calamars En Morceau (Similarity score: 0.00)
- Spaña Sol Calamars Dans Son Encre (Similarity score: 0.00)
- La Coca,rodrigues,pascual Y Cia S L Calamares En Salsa Americana (Similarity score: 11.31)
- La Coca,rodrigues,pascual Y Cia S L Calamars Dans Leur Encre (Similarity score: 11.31)
- Chicken Tandori Wrap (Similarity score: 12.18)
- Le P'tit Chicken & Fries (Similarity score: 12.27)
- Starbucks Sure As Eggs Is Eggs (Similarity score: 13.98)
- Birds Eye Gluten Free 2 Southern Fried Chicken In Breadcrumbs (Similarity score: 14.11)
- Guyader Rillettes De Thon Blanc (Similarity score: 14.22)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 17.27)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 17.27)
- Delhaize Salade D'oeufs (Similarity score: 17.56)
- Sardines À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 17.74)
- Sardines Fabrication Françaises (Similarity score: 17.74)
- Wrap Houmous Falafel (Similarity score: 18.41)