Chicken tandori wrap
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 15.094339622641511% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.1% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le P'tit Chicken & Fries (Similarity score: 8.17)
- Starbucks Sure As Eggs Is Eggs (Similarity score: 10.45)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 11.23)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 11.23)
- Wrap Houmous Falafel (Similarity score: 11.43)
- SpaƱa Sol Calamars Dans Son Encre (Similarity score: 12.18)
- Calamars En Morceau (Similarity score: 12.18)
- Calamars Sauce Americaine (Similarity score: 12.18)
- Red Pepper Houmous (Similarity score: 13.16)
- Delhaize Salade D'oeufs (Similarity score: 13.70)
- Schooner Crunchy Breaded Catfish Fillets (Similarity score: 15.99)
- Meijer Macaroni Salad (Similarity score: 16.53)
- Meijer Inc Macaroni Salad (Similarity score: 16.53)
- Birds Eye Gluten Free 2 Southern Fried Chicken In Breadcrumbs (Similarity score: 16.57)
- La Coca,rodrigues,pascual Y Cia S L Calamars Dans Leur Encre (Similarity score: 16.62)