Delhaize Spirelli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 9.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25.892857142857146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.9% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiradell Makaron Gryczany Rurki (Similarity score: 15.63)
- Tofu Soyeux (Similarity score: 17.60)
- Hinode Brown Jasmine Rice (Similarity score: 18.81)
- Dr Oetker Ristorante Pizza Pollo (Similarity score: 18.93)
- Bio Sonne Bio Milchreis (Similarity score: 19.69)
- Les Entrées De La Mer (Similarity score: 21.48)
- Fischerstolz Norwegische Lachsfilet (Similarity score: 21.67)
- Juanola Perlas Balsámicas Sin Azúcares Sabor Clásico (Similarity score: 22.06)
- Enriched Noodle Product (Similarity score: 22.67)
- Nos Régions Ont Du Talent Pomme De Terre Salardaise (Similarity score: 23.66)
- Candia Twist (Similarity score: 23.66)
- Morrison, Morrisons Toasties Wholemeal Bread (Similarity score: 23.85)
- Titapuy (Similarity score: 23.97)
- Mandy Vegetal (Similarity score: 24.15)
- Ebly Blé Naturel (Similarity score: 24.29)