Delhaize Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1025kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1025kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 72% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 5.70)
- Tesco Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 6.61)
- Friendly's Original Fudge, Sundae (Similarity score: 8.61)
- Friendly Ice Cream Corp Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Friendly's Sundae Cups Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 10.02)
- Sprinkles Inc Sprinkles, Sundae Soft Ice Cream, Vanilla Chocolate (Similarity score: 10.58)
- Target Stores Chocolate Chunk (Similarity score: 12.34)
- Thiriet Glace Tiramisu (Similarity score: 12.60)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Confiture De Lait (Similarity score: 13.20)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate & Cookies (Similarity score: 13.91)
- Ice Cream (Similarity score: 14.20)
- Toupargel Tarte Tatin (Similarity score: 15.15)
- Steve's Ice Cream Steve's, Ice Cream, Whoopie Pies & Sweet Cream (Similarity score: 15.46)
- Ben & Jerry's,unilever Phish Food Froyo (Similarity score: 15.94)
Ingredients List
- Mascarpone
- Cocoa Powder
- Alcohol
- Citrus Fibre
- Thickener
- Emulsifier
- Water
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Sugar
- Free Range Chicken Eggs
- Marsala Wine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)