Friendly's Original fudge, sundae
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.39g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.39g |
| Saturated Fat | 8.47g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 71.41652613827995% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 81mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81mg |
| Sugars | 23.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 6.00)
- Friendly's Sundae Cups Ice Cream (Similarity score: 7.12)
- Friendly Ice Cream Corp Ice Cream (Similarity score: 7.12)
- Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Delhaize Tiramisu (Similarity score: 8.61)
- Target Stores Chocolate Chunk (Similarity score: 8.86)
- Real Premium Chunks Of Cookie Dough And Sweet Fudge Mixed In Ice Cream, Cookie Dough (Similarity score: 9.31)
- Tesco Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 10.28)
- Thiriet Glace Tiramisu (Similarity score: 11.43)
- Toupargel Tarte Tatin (Similarity score: 12.30)
- Ice Cream (Similarity score: 12.84)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 13.04)
- Shurfine Creamery Select Premium Ice Cram (Similarity score: 14.16)
- L'artisan Givré Crème Glacée Menthe Chocolat (Similarity score: 14.23)
- Churn Chocolate Chip Cookie Dough Premium Ice Cream (Similarity score: 14.68)
Ingredients List
- Milk
- Whey Protein
- Whey
- Chocolate
- E338
- Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- Dextrose
- E412
- Salt
- E471
- Skimmed Milk
- E415
- Cocoa Butter
- Soya Lecithin
- Sodium Caseinate
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- E435
- Artificial Flavouring
- E475
- Sodium Citrate
- Cream
- Chocolate
- E407
- E160b
- E100
- Sugar
- Corn Syrup
- Hydrogenated Vegetable Oil
- Soya Lecithin
- High Fructose Corn Syrup
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)