Delical Delical Concentre Boisson HP HC Sans Lactose Cafe Pack De 4 Bouteilles De
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 14.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.5g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.16326530612245% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.2% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 6.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 6.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hp,hp Hc,delical Delical Sans Lactose Vanille (Similarity score: 0.00)
- Delical Délical Hp Hc Boisson (Similarity score: 26.13)
- Nestlé Clinutren Concentré Vanille (Similarity score: 26.32)
- High5 Energy Gel Citrus Bust 20 X 38gr (Similarity score: 27.60)
- Filet De Saumon Asc (Similarity score: 30.22)
- Filet De Saumon Asc (Similarity score: 30.22)
- Lidl Pavés De Saumon Asc (Similarity score: 30.22)
- Lidl Pavés De Saumon Asc (Similarity score: 30.22)
- Filet De Saumon (Similarity score: 30.22)
- Ja! Lachsfilets (Similarity score: 30.34)
- Berida,penny Lachsfilet (Similarity score: 30.34)
- La Sirena Lomos De Salmón (Similarity score: 31.54)
- Goya Goya, Sweet Corn Arepa (Similarity score: 31.57)
- Filet De Saumon Asc (Similarity score: 31.77)
- Filet De Saumon (Similarity score: 31.77)
Ingredients List
- Water
- Vitamins
- E300
- Vitamin E
- E375
- Pantothenic Acid
- E101
- Vitamin B6
- Milk Proteins
- Antioxidant
- Dehydrated Glucose Syrup
- Colza Oil
- Sunflower Oil
- Sugar
- Flavouring
- Minerals
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)