Delical Delical Effimax 2.0 Vanille 4X200ML
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 5.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 5.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delical Delical Boisson Hp Hc Max 300 Sans Lactose Saveur Vanille (Similarity score: 0.00)
- Delical Delical Boisson Lactee Hp Hc Max 300 Sans Lactose Chocolat Pack (Similarity score: 0.71)
- Fresubin,fresenius Kabi Fresubin 2 Kcal Fibre Drink (Similarity score: 8.12)
- Fresenius Kabi Fresubin 2 Kcal Max Fruit De La Foret (Similarity score: 8.94)
- Belsoy Soya Cuisine (Similarity score: 24.23)
- Maduritos Plantain Chips (Similarity score: 24.89)
- Bjorg (Similarity score: 26.92)
- Reina Fresa Desnatado 0%0%0% (Similarity score: 27.90)
- Bjorg Riz Cuisine (Similarity score: 28.33)
- Pavillon France Filets De Maquereaux Surgelés (Similarity score: 28.89)
- Swiss Peanut Butter (Similarity score: 28.98)
- Nestlé Renutryl Booster Saveur Chocolat (Similarity score: 29.01)
- Pain Pur Petit Epeautre (Similarity score: 29.77)
- Nature Valley Chewy Granola Bar (Similarity score: 29.86)
- Norwegischen Lachsfilet (Similarity score: 29.93)
Ingredients List
- Water
- Vitamins
- E300
- Vitamin E
- E375
- Pantothenic Acid
- E101
- Vitamin B6
- Vitamin A
- Folic Acid
- Biotin
- Maltodextrins
- Phylloquinone
- Cholecalciferol
- Vitamin B12
- Colour
- Antioxidant
- Milk Proteins
- Colza Oil
- Sunflower Oil
- Sugar
- Flavouring
- Minerals
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)