Pavillon France Filets de maquereaux surgelés
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.1g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 22.535211267605636% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.5% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 0.004g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Lachsfilet Ohne Haut (Similarity score: 7.12)
- Findus Pavés Saumon Atlantique Asc (Similarity score: 8.70)
- Pelican, Migros Saumon (Similarity score: 10.14)
- Filet De Canard (Similarity score: 13.20)
- Filet De Canard (Similarity score: 13.20)
- Monoprix Filet De Canard (Similarity score: 13.20)
- Filet De Canard (Similarity score: 13.20)
- Diestel Turkey (Similarity score: 14.60)
- Exceldor Poulet Du Québec (Similarity score: 14.74)
- Aldi,ashfields British Whole Chicken (medium) (Similarity score: 15.68)
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 16.90)
- La Nouvelle Agriculture Cuisses De Poulet (Similarity score: 18.72)
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 18.91)
- Atlantic Salmon On A Cedar Plank (Similarity score: 19.58)
- Nature Valley Chewy Granola Bar (Similarity score: 20.14)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)