Deluxe Nougat glacé cœur sorbet framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 18 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 18 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 6 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Nougat Glacé (Similarity score: 21.61)
- Migros,midor Japonais (Similarity score: 23.61)
- Délisse,marque Repère Tiramisu Framboise (Similarity score: 26.50)
- Pâturages,les Créations Tiramisu Framboise Les Créations (Similarity score: 27.02)
- Jampi Glace Cacao Et Macaron (Similarity score: 29.32)
- Carrefour Tiramisu À La Framboise (Similarity score: 32.62)
- Target Stores Greek Yogurt (Similarity score: 33.57)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée À La Pistache Et Aux Éclats De Pistache (Similarity score: 33.67)
- So Delicious Dairy Free Soy Milk Dessert (Similarity score: 33.78)
- Wwf Operating Company Soymilk Cookie Dough Non Dairy Frozen Dessert, Soymilk (Similarity score: 33.90)
- Glace Pistache (Similarity score: 34.19)
- U Glace Façon Rocher Praliné (Similarity score: 34.22)
- Cascina Biraga Agri Gelato (Similarity score: 34.24)
- Charlotte Eis Manufaktur Charlotte Piemonte Haselnuss Eis (Similarity score: 34.25)
- Graeter's, Graeter's Inc Low Glycemic Ice Cream (Similarity score: 34.59)