La Manufacture des Belles Glaces Crème glacée à la pistache et aux éclats de pistache
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 873kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 873kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 1.06 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.06 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4.97g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.97g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 42.648709315375974% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.6% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 6 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 26.17g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crème Glacée Artisanale Pistache (Similarity score: 14.15)
- Crème Glacée Parfum Vanille Caramel Noix De Pécan (Similarity score: 17.40)
- Zuzu Dolce Zuzu Dolce Mousse De Lapte Cu Ciocolată (Similarity score: 18.00)
- Morane Glace Pistache (Similarity score: 19.12)
- Dino Helado De Turrón (Similarity score: 19.56)
- Glace Pistache (Similarity score: 19.92)
- Sunyo Haricot Rouge Bouilli (Similarity score: 20.39)
- Pilpa Création Pécan Vanille (Similarity score: 21.17)
- La Laitière,nestlé Far Aux Pruneaux D'agen (Similarity score: 21.72)
- Picard Glace Calisson Avec Pépites De Calissons (Similarity score: 22.07)
- Nestlé Kit Kat (Similarity score: 22.93)
- Sud De France Saveur De La Méditerranée (Similarity score: 23.00)
- Picard Bûche Glacée Caramel Mangue (Similarity score: 23.60)
- U Nougat Glacé (Similarity score: 23.97)
- Belle France Crème Glacée Pistache (Similarity score: 24.14)