Deluxe Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 70.07874015748033% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.1% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 21.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 9.71)
- Mitchell's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Häagen Dazs Vanilla & Blackberry Belgian Chocolate Trio Crispy (Similarity score: 11.62)
- Boni Colruyt Cornets Moka (Similarity score: 12.60)
- Magnum Batonnet Chocolat Blanc Blanc Amande (Similarity score: 13.22)
- Tiramisu Made With Ladyfingers Infused With Coffee, Sweetened With Rich Zabaglione & Mascarpone & Dusted With Cocoa Powder (Similarity score: 13.39)
- Tiramisu With Ladyfingers (Similarity score: 13.39)
- Häagen Dazs Hel Hagen Dazs Menta Choco (Similarity score: 13.71)
- Cône Extreme Sundae (Similarity score: 13.84)
- Ben & Jerry's Cookie Dough 4 Mini Cups (Similarity score: 14.49)
- Ben&jerry's,unilever Jerry's Shorty Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 14.49)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's 'the Cookie Dough Cool Lection' (Similarity score: 14.49)
- Monop Fromage Blanc Façon Cheesecake (Similarity score: 14.93)
- Tarte Aux Poires Amandes (Similarity score: 15.20)
- Grandessa Chocolat (Similarity score: 15.73)
Ingredients List
- Water
- Egg Yolk
- Coconut Oil
- Sugar
- E1510
- Marsala Wine
- E428
- Instant Coffee
- Mascarpone
- Cream
- Milk
- Acidity Regulator
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)