Magnum Batonnet Chocolat Blanc Blanc Amande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0.61 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.61 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mitchell's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.33)
- Magnum Magnum Glace Pot Double Fraise 440ml (Similarity score: 8.38)
- Ice Cream (Similarity score: 10.98)
- Häagen Dazs Hel Hagen Dazs Menta Choco (Similarity score: 11.40)
- Gelatelli Honey, Walnut & Cream (Similarity score: 11.92)
- Boni Colruyt Cornets Moka (Similarity score: 12.17)
- G7 Gelato Biologico Panna (Similarity score: 13.19)
- Deluxe Tiramisu (Similarity score: 13.22)
- Migros, Migros Sélection Mini Quadrotti Gianduia (Similarity score: 13.46)
- Nestlé Smarties Ice Cream (Similarity score: 13.50)
- Ben & Jerry's Cookie Dough 4 Mini Cups (Similarity score: 13.61)
- Ben&jerry's,unilever Jerry's Shorty Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 13.61)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's 'the Cookie Dough Cool Lection' (Similarity score: 13.61)
- Monoprix Gourmet,monoprix Bûchettes Glacées (Similarity score: 13.81)
- Cône Extreme Sundae (Similarity score: 14.20)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Lactose And Milk Proteins
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Reconstituted Skimmed Milk
- Sugar
- Sugar
- Cocoa Butter
- Water
- Coconut Oil
- Almond
- Whole Milk Powder
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
- Flavouring
- Colour
- Water
- Coconut Oil
- Whole Milk Powder
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)