Demi baguette nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.2g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 2% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rice Cakes En Tubes (Similarity score: 11.71)
- Asda Curly Fries (Similarity score: 16.76)
- Asda French Fries (Similarity score: 18.45)
- Sourdough Bread (Similarity score: 19.99)
- Fish Patties (Similarity score: 23.32)
- Cité Marine Aiguillettes De Cabillaud Msc Panées (Similarity score: 25.45)
- Le Pain Du Village Demi Baguettes Nature (Similarity score: 25.53)
- Signature Select, Safeway Inc Artisan San Francisco Style Sourdough Bread, Artisan San Francisco Style (Similarity score: 26.30)
- Signature Select, Safeway Inc Artisan San Francisco Style Sourdough Bread, Artisan San Francisco Style (Similarity score: 26.30)
- Original Crispy Pizza Crust Company Of Boston Inc Pizza Dough Balls (Similarity score: 27.02)
- Casino Filets De Merlan Pané (Similarity score: 28.34)
- Bofrost Burger Di Fave, Quinoa E Curcuma (Similarity score: 28.43)
- Le Berger Ftoury Fromage Blanc (Similarity score: 28.47)
- Bozza's Gluten Free Penne (Similarity score: 28.81)
- So Delicious Dairy Free Vanilla Soymilk Sandwiches Non Dairy Frozen Dessert, Vanilla Soymilk (Similarity score: 28.84)