Original Crispy Pizza Crust Company Of Boston Inc. Pizza Dough Balls
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.77g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.77g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 167mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 167mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Signature Select, Safeway Inc Artisan San Francisco Style Sourdough Bread, Artisan San Francisco Style (Similarity score: 4.75)
- Signature Select, Safeway Inc Artisan San Francisco Style Sourdough Bread, Artisan San Francisco Style (Similarity score: 4.75)
- Bozza's Gluten Free Penne (Similarity score: 12.45)
- Le Berger Ftoury Fromage Blanc (Similarity score: 21.95)
- Maple Leaf Croquette De Poulet (Similarity score: 23.38)
- Sourdough Bread (Similarity score: 24.75)
- Håtting Fin Baguette (Similarity score: 25.65)
- Zero Candies Limón Refrescante 0% Azúcares (Similarity score: 26.43)
- Demi Baguette Nature (Similarity score: 27.02)
- Pâtes A Won Ton (Similarity score: 27.06)
- Rice Cakes En Tubes (Similarity score: 27.57)
- Boni Muhammara Poivron Rouges, Jus De Grande Et Cerneaux De Noix (Similarity score: 28.59)
- Asda Curly Fries (Similarity score: 29.43)
- Carrefour,carrefour Veggie Panés De Blé (Similarity score: 29.70)
- Tip Top The One White Sandwich Bread (Similarity score: 31.14)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Olive Oil
- Salt
- Yeast
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)