Demi baguettes demi-complet pré-cuit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1042kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1042kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.749999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.7% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Multigrain Sandwich Sliced (Similarity score: 5.91)
- Maki Poulet (Similarity score: 8.93)
- Andalos Pain Pita Blanc (Similarity score: 10.19)
- Pain Precuit (Similarity score: 11.31)
- Pc Thins Whole Grain Round White Buns (Similarity score: 13.77)
- Mccain Frit Up (Similarity score: 14.05)
- Fries To Go Fries To Go (Similarity score: 14.95)
- El Cazo Méxicano Flautas De Res (Similarity score: 15.13)
- Bread Sinclair Gluten Free Bread (Similarity score: 15.28)
- Roasted Beetroot Hommus (Similarity score: 15.61)
- Collet Macaronie Aux Boulettes De Boeuf Sauce Tomate (Similarity score: 17.82)
- Whole Grain Cheese Ravioli (Similarity score: 18.32)
- Crustarmor 90g Rillettes Saumon Creole Crustarmor (Similarity score: 21.96)
- French Bread (Similarity score: 23.18)
- Coop Qualité & Prix Margarine (Similarity score: 24.24)