Whole grain cheese ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Andalos Pain Pita Blanc (Similarity score: 12.82)
- El Cazo Méxicano Flautas De Res (Similarity score: 12.93)
- Pc Thins Whole Grain Round White Buns (Similarity score: 15.12)
- Collet Macaronie Aux Boulettes De Boeuf Sauce Tomate (Similarity score: 15.34)
- Maki Poulet (Similarity score: 17.79)
- Demi Baguettes Demi Complet Pré Cuit (Similarity score: 18.32)
- Multigrain Sandwich Sliced (Similarity score: 19.07)
- Larosa's Jumbo Meat Ravioli (Similarity score: 20.83)
- Pain Precuit (Similarity score: 21.53)
- Bread Sinclair Gluten Free Bread (Similarity score: 24.86)
- Bread Mix Multigrain Soy & Linseed (Similarity score: 25.09)
- Ailes De Poulet Panées Épicé (Similarity score: 26.44)
- Fries To Go Fries To Go (Similarity score: 27.08)
- Mccain Frit Up (Similarity score: 27.71)
- Crownfield Ovesná Kaše Jahoda (Similarity score: 28.50)
Ingredients List
- Whole Wheat Flour
- Durum Wheat Flour
- Low Fat Ricotta Cheese
- Water
- Farro
- Egg White
- Romano Cheese
- Sea Salt Ground White Peppercorn
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)