Denali, original moose tracks vanilla premium ice cream with peanut butter cups swirled with famous moose tracks fudge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 7.58g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.47090581883623% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 83mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 83mg |
| Sugars | 24.24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 6.08)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 7.30)
- Denali, Premium Mint Ice Cream With Mint Cups And Our Famous Moose Tracks Fudge, Mint Moose Tracks (Similarity score: 12.07)
- Wegmans Ice Cream (Similarity score: 12.90)
- Glace Ernest Brownies Chocolat (Similarity score: 13.23)
- Red Top Small Batch Artisan Ice Cream (Similarity score: 13.68)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.72)
- Bûche Glacée Magie De Noël (Similarity score: 14.39)
- Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 14.40)
- Corsica Gelateria,corgel Crème Glacée Peanuts (Similarity score: 15.09)
- Red Button Vintage Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 15.61)
- Campfire S'mores Incredible Organic Ice Cream, Campfire S'mores (Similarity score: 15.69)
- Chocolate Moose Tracks Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 16.84)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Mint Moose Tracks (Similarity score: 16.95)
- Cookie Monstah Ice Cream (Similarity score: 17.37)
Ingredients List
- Milkfat
- E466
- E433
- E410
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolate Fudge
- Corn Syrup
- Mini Peanut Butter Cups
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)