Denali, premium mint ice cream with mint cups and our famous moose tracks fudge, mint moose tracks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 7.58g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50.03300330033004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 24.24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Mint Moose Tracks (Similarity score: 7.62)
- Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 10.55)
- Denali, Premium Rich Chocolate Ice Cream With Moose Tracks Fudge Filled Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Extreme Moose Tracks (Similarity score: 11.31)
- Denali, Original Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 12.07)
- Cookie Monstah Ice Cream (Similarity score: 12.45)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.89)
- Glace Ernest Brownies Chocolat (Similarity score: 13.75)
- Denali, Premium Chocolate Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Famous Moose Tracks Fudge, Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 13.80)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Bourbon Pecan Praline (Similarity score: 14.35)
- Ice Cream (Similarity score: 14.47)
- Ben & Jerry's Birthday Cake (Similarity score: 14.57)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 14.86)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 15.01)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.53)
- Häagen Dazs Vanilla Carmel Brownie (Similarity score: 16.04)
Ingredients List
- Milkfat
- E466
- E433
- E410
- E102
- E133
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolate Fudge
- Creme De Menthe Cups
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)