Glace Ernest brownies chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1999998092651g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 6.6999998092651g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 47.857141494750714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.9% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80.000001192092mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 7.92)
- Wegmans Ice Cream (Similarity score: 10.05)
- Ben & Jerry's Birthday Cake (Similarity score: 12.02)
- Talenti, Unilever Gelato (Similarity score: 12.92)
- Denali, Original Moose Tracks Vanilla Premium Ice Cream With Peanut Butter Cups Swirled With Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 13.23)
- Denali, Premium Mint Ice Cream With Mint Cups And Our Famous Moose Tracks Fudge, Mint Moose Tracks (Similarity score: 13.75)
- Red Top Small Batch Artisan Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Ice Cream (Similarity score: 15.05)
- Oberweis Dairy Cookies N Cream Super Premium Ice Cream (Similarity score: 15.90)
- Gü Cheesecake Strawberry&raspberry (Similarity score: 16.16)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.22)
- Bourbon Praline Pecan Ice Cream (Similarity score: 17.25)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Mint Moose Tracks (Similarity score: 17.29)
- Bûche Glacée Magie De Noël (Similarity score: 18.23)
- Cookie Monstah Ice Cream (Similarity score: 18.40)