Denner Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ahold Ahold, Simply Enjoy, Bourbon Praline Gelato (Similarity score: 9.79)
- Raley's Espresso Italiano Gelato (Similarity score: 10.05)
- Lunds Inc Artisan Gelato (Similarity score: 10.28)
- Giant Eagle Gelato (Similarity score: 10.28)
- Carte D'or Carte D'or Gelateria Ice Cream Dessert Chocolate (Similarity score: 11.47)
- Pistacchio Gelato, Italian Gelato With Whole Roasted Pistachios (Similarity score: 11.68)
- Erhard Crème Glacée Noix De Coco (Similarity score: 12.42)
- Picard Crème Glacée, Façon Tiramisu, Morceaux De Biscuit (Similarity score: 12.50)
- Orange Creme Premium Ice Cream Cake, Orange Creme (Similarity score: 12.63)
- Picard Glace Pain D'epices (Similarity score: 12.81)
- The Fresh Market Cream Bars (Similarity score: 12.87)
- Gremma Smietankowe Lody Z Polskiej Smietanki (Similarity score: 13.44)
- Tiramisu Italian Gelato (Similarity score: 13.87)
- Sammontana Barattolino Sammontana Gelato Alla Crema (Similarity score: 13.90)
- Gelatelli Bio Ice Cream Chocolate (Similarity score: 13.92)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Egg Yolk
- Cocoa Powder
- Marsala Wine
- Instant Coffee
- Tapioca Starch
- Emulsifier
- Coffee Extract
- Thickener
- Carob Seed Flour
- E415
- Reconstituted Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- Water
- Coconut Oil
- Sugar
- Alcohol
- Mascarpone
- Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)