Orange creme premium ice cream cake, orange creme
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 6.14g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 77.82002534854246% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.8% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 23.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Gelato Tiramisù (Similarity score: 5.19)
- Lody Kaktailowe Orzech Karamel (Similarity score: 9.28)
- Tiramisu Italian Gelato (Similarity score: 9.72)
- Primia, Percorsi Di Gusto Tartufo Bianco (Similarity score: 10.15)
- Eroski Tarta Helada Sabor Vainilla Y Caramelo (Similarity score: 10.56)
- Gremma Smietankowe Lody Z Polskiej Smietanki (Similarity score: 11.27)
- Sammontana Gelato (Similarity score: 12.05)
- Denner Tiramisu (Similarity score: 12.63)
- Siviero Maria, G7 Cappuccino (Similarity score: 12.77)
- Glacetta Glacetta Cappuccino (Similarity score: 13.40)
- Monoprix Buche Glacée Surgelée 3 Chocolats (Similarity score: 13.74)
- Smarties Glace Pop Up (Similarity score: 13.84)
- Nestlé,smarties Smarties Pop Up (Similarity score: 13.84)
- Smarties,nestlé Smarties Pop Up Helado De Vainilla Con Grageas (Similarity score: 13.84)
- Sammontana Barattolino Cioccolato (Similarity score: 15.23)
Ingredients List
- Ice Cream
- Skim Milk Orange And White Vanilla Flavored Crunch Bleached Wheat Flour
- Sugar
- Palm Oil
- E102
- Salt
- Artificial Flavor Soy Lecithin
- E127
- Baking Soda) Water
- Cream
- Corn Syrup
- Sherbet And Decoration Ingredients As Packaged
- Orange Pulp
- Whey Protein
- Whey
- Orange Juice From Concentrate
- Natural Flavouring
- E330
- Guar Gum Mono And Diglycercides
- E410
- E339ii
- Karaya Gum Xanthan Gum Pectin Carrageenan Yellow 6
- Vanilla Flavored Icing Water Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Dextrose Corn Syrup Sugar Sodium Caseinate Polysorbate 60
- Modified Cellulose Salt
- Natural And Artificial Flavouring
- Soya Lecithin
- E475
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)