Tiramisu italian gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Gelato Tiramisù (Similarity score: 8.40)
- Orange Creme Premium Ice Cream Cake, Orange Creme (Similarity score: 9.72)
- Toupargel Crème Glacée Café (Similarity score: 10.32)
- G7 Glace Tiramisu (Similarity score: 10.93)
- Smarties Glace Pop Up (Similarity score: 11.19)
- Nestlé,smarties Smarties Pop Up (Similarity score: 11.19)
- Smarties,nestlé Smarties Pop Up Helado De Vainilla Con Grageas (Similarity score: 11.19)
- Hacendado Polvito (Similarity score: 11.70)
- Primia, Percorsi Di Gusto Tartufo Bianco (Similarity score: 12.64)
- Gelato (Similarity score: 12.85)
- Denner Tiramisu (Similarity score: 13.87)
- Coop,g7 Affogato Al Croccantino (Similarity score: 13.92)
- Carte D'or Carte D'or Gelateria Ice Cream Dessert Chocolate (Similarity score: 14.00)
- Eroski Tarta Helada Sabor Vainilla Y Caramelo (Similarity score: 14.37)
- Pistacchio Gelato, Italian Gelato With Whole Roasted Pistachios (Similarity score: 14.42)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cocoa Powder
- E471
- E401
- E410
- Artificial Flavouring
- Sugar
- Cream
- Coffee Syrup
- Glucose Syrup
- Drops Of Sponge Cake With Coffee
- Coconut Oil
- Pasteurised Egg Yolk
- Mascarpone
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)