Denner Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1157kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1157kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 90% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiramisù (Similarity score: 3.00)
- Milbona,lidl Profiteroles (Similarity score: 11.15)
- Crai Profiteroles (Similarity score: 11.15)
- Selex Bicotti Ripieni Di Gelato (Similarity score: 11.22)
- Spaghetti Eishörchen (Similarity score: 17.17)
- Gildo Rachelli Profiteroles (Similarity score: 18.00)
- Villa Gusto,aldi Profiteroles (Similarity score: 18.10)
- Jumbo Triple Choco Mousse (Similarity score: 18.30)
- Verrine Tiramisu (Similarity score: 18.31)
- Dolciando Profiteroles (Similarity score: 18.39)
- Profiteroles (Similarity score: 18.39)
- Profiteroles (Similarity score: 18.39)
- Gildo Rachelli Profiteroles (Similarity score: 18.39)
- Morrisons 2 Tiramisu (Similarity score: 18.49)
- Délisse,marque Repère Tiramisu (Similarity score: 18.54)