Gildo Rachelli Profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 17 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profiteroles (Similarity score: 5.83)
- Profiteroles (Similarity score: 5.83)
- Gildo Rachelli Profiteroles (Similarity score: 5.83)
- Dolciando Profiteroles (Similarity score: 5.83)
- Villa Gusto,aldi Profiteroles (Similarity score: 6.82)
- Verrine Tiramisu (Similarity score: 7.96)
- Tiramisu Speculoos (Similarity score: 8.19)
- Jumbo Triple Choco Mousse (Similarity score: 8.95)
- Milbona,lidl Profiteroles (Similarity score: 11.72)
- Crai Profiteroles (Similarity score: 11.72)
- Nestlé Adults Only Black Edition (Similarity score: 12.91)
- Délisse,marque Repère Tiramisu (Similarity score: 13.46)
- Auchan Conos De Nata (Similarity score: 14.67)
- Deluxe Minl Cheesecakes (Similarity score: 14.73)
- Ice Cream (Similarity score: 15.74)