Despar Lenticchie verdi giganti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -7 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Müller's Mühle Gelbe Schälererbsen (Similarity score: 13.11)
- Lentilles Vertes (Similarity score: 20.43)
- Korn Mühle Dinkel Mehl Typ 630 (Similarity score: 20.89)
- Valle Del Sole Zwarte Oogbonen (Similarity score: 22.54)
- Esselunga Trofie Integrali (Similarity score: 23.70)
- Esselunga Orecchiette Integrali (Similarity score: 23.70)
- Sesame Seeds (Similarity score: 24.07)
- Birkel Shipli (Similarity score: 24.42)
- Dreimaster Makrelenfilets In Sonnenblumenöl (Similarity score: 24.79)
- Rafita Rafita Tortillas De Amaranto (Similarity score: 24.95)
- Hacendado Hamburguesas Salmón Y Merluza (Similarity score: 25.31)
- Grefusa Semillas De Girasol Con Cáscara Tostadas Aguasal (Similarity score: 25.45)
- Grefusa Semillas De Girasol Con Cáscara Tostadas Con Sal (Similarity score: 25.45)
- Sardines Au Basilic Et Au Thym (Similarity score: 26.71)
- Algamar Alga Marina (Similarity score: 27.33)