Sardines au basilic et au thym
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 4.3000001907349g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 23.88888994852722% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.9% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Hamburguesas Salmón Y Merluza (Similarity score: 11.40)
- Dreimaster Makrelenfilets In Sonnenblumenöl (Similarity score: 16.06)
- Cora Eau Pétillante (Similarity score: 18.48)
- Martini Ciro Amodio Bocconcini Di Pollo (Similarity score: 21.42)
- Auchan Nuggets De Poulet (Similarity score: 21.66)
- Saucisse De Poulet (Similarity score: 21.97)
- Salam Poulet Bœuf (Similarity score: 23.34)
- Brownberry Arnold Healthy Multi Grain (Similarity score: 24.64)
- Bio Village,marque Repère 4 Saucisses De Strasbourg Fumées Au Bois De Hêtre (Similarity score: 24.71)
- Sesame Seeds (Similarity score: 24.83)
- Müller's Mühle Gelbe Schälererbsen (Similarity score: 25.18)
- Lentilles Vertes (Similarity score: 25.31)
- Esselunga Orecchiette Integrali (Similarity score: 25.50)
- Esselunga Trofie Integrali (Similarity score: 25.50)
- Korn Mühle Dinkel Mehl Typ 630 (Similarity score: 25.80)