Esselunga Orecchiette integrali
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.9g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.076923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -7 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Esselunga Trofie Integrali (Similarity score: 0.00)
- Brownberry Arnold Healthy Multi Grain (Similarity score: 11.50)
- Rafita Rafita Tortillas De Amaranto (Similarity score: 13.47)
- Intermarché Pain Complet (Similarity score: 13.82)
- Korn Mühle Dinkel Mehl Typ 630 (Similarity score: 16.04)
- Thins Tenis Silueta 100% Harina Integral (Similarity score: 16.52)
- Nuts About Florida Sesame Seeds (Similarity score: 16.99)
- Martini Ciro Amodio Bocconcini Di Pollo (Similarity score: 18.74)
- Auchan Nuggets De Poulet (Similarity score: 19.42)
- Müller's Mühle Gelbe Schälererbsen (Similarity score: 20.19)
- L'italie Du Bien Être Tagliatelles Aux Œufs Sans Gluten (Similarity score: 21.75)
- De Angelis Sedanini Broccoli Bio (Similarity score: 21.84)
- Preparation Pour Soupe De Montagne Bio (Similarity score: 22.61)
- Despar Lenticchie Verdi Giganti (Similarity score: 23.70)
- Penne Biologique Épeautre (Similarity score: 24.20)