Desperados Bière Aromatisée Téquila Desperados, 5,9°
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mini Caramelle (Similarity score: 16.21)
- Albert Heijn Smoothie Fruits (Similarity score: 17.35)
- Tonus Tonus Standard (Similarity score: 18.27)
- Drink Mix Aloe Vera (Similarity score: 19.36)
- Be4 Caramelos Tolerante De Naranja Y Maracuyá (Similarity score: 19.74)
- Organic Cold Brew Coffee Concentrate, Original (Similarity score: 19.79)
- Crystal Light Iced Tea Drink Mix (Similarity score: 19.79)
- Selex, Vale Nettare Di Mirtillo (Similarity score: 22.01)
- Nectar D Abricot (Similarity score: 22.21)
- Mini Pastille Vichy Cassis (Similarity score: 23.46)
- Thin Dumpling Strips (Similarity score: 23.83)
- Starbucks Sugar Free Mints (Similarity score: 24.29)
- Classic Roast Coffee (Similarity score: 24.44)
- Hawaiian Organics Llc Grenades, Sugarfree Gum, Atomic Peppermint (Similarity score: 24.49)
- Hawaiian Organics Llc Grenades, Sugarfree Gum, Crazy Cola (Similarity score: 24.49)
Ingredients List
- Hops
- Tequila
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)