Nectar d abricot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 20 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 13.8g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 13.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Selex, Vale Nettare Di Mirtillo (Similarity score: 8.00)
- Albert Heijn Smoothie Fruits (Similarity score: 12.57)
- Desperados Bière Aromatisée Téquila Desperados, 5,9° (Similarity score: 22.21)
- Bip Super Size Spray (Similarity score: 27.74)
- Pariani Pâte De Noix Vertes Confites (Similarity score: 30.06)
- Charmaine Solomon's Thai Red Curry Paste Medium Hot (Similarity score: 31.54)
- Ella's Kitchen Ella's Kitchen Økologisk Smoothie (Similarity score: 32.85)
- Habanero Jelly With Rosemary (Similarity score: 33.39)
- Sweetened Light Whipped Cream (Similarity score: 33.56)
- Tonus Tonus Standard (Similarity score: 33.96)
- Drink Mix Aloe Vera (Similarity score: 34.18)
- Pop Corn Sucré (Similarity score: 34.29)
- Be4 Caramelos Tolerante De Naranja Y Maracuyá (Similarity score: 34.31)
- Mini Caramelle (Similarity score: 34.31)
- French Vanilla Coffee Creamer (Similarity score: 35.25)