Desserissimes Religieuses au Café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 69.23076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price,xtra Xtra Gourmand 4 Cônes Choco Biscuit (Similarity score: 7.27)
- Key Food Key Food, Sundae Cones (Similarity score: 11.39)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 16.83)
- Target Stores Coffee Toffee Crunch Ice Cream (Similarity score: 16.84)
- Daire And Gluten Free Chocolate Fudge Hot Pudding (Similarity score: 18.17)
- Ben & Jerry's Chip Happens (Similarity score: 19.01)
- Millefeuille (Similarity score: 19.30)
- La Fournée Campanière Millefeuille (Similarity score: 19.30)
- Uncle Harry's Ice Cream Roll With Chocolate Cookie Crunch Outside (Similarity score: 19.61)
- Ice Cream (Similarity score: 20.43)
- Malt Shake Chocolate Ice Cream With Mini Malted Milk Balls, Malt Shake (Similarity score: 21.17)
- Hy Vee Inc It Was Mint To Be Mint Ice Cream With Fudge Revel And Chocolate Cookies (Similarity score: 22.17)
- Milbona,lidl Profiteroles, Sauce Au Chocolat Noir (Similarity score: 23.16)
- Patigel Les 4 Religieuses Chocolat, Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 23.32)
- Market Basket Inc Cream Pie (Similarity score: 23.41)
Ingredients List
- Water
- Cocoa Butter
- Vegetable Fiber
- Glucose Syrup
- Salt
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Sugar
- Whole Egg
- Butterfat
- Glucose Fructose Syrup
- Butter
- Modified Tapioca Starch
- Coffee Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)