Malt shake chocolate ice cream with mini malted milk balls, malt shake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.88g |
| Saturated Fat | 10.98g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.32337434094903% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 19 |
| Sodium | 122mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 122mg |
| Sugars | 26.83g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 7.90)
- Rich Products Corp Creamy Chocolate Strawberry And Banana Ice Cream, Swirled With Strawberry And Chocolate Flavored Ripples, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, Topped With Whipped Topping, Chocolate Flavored Drizzle, Cherries & Almonds Sundae Premium Cake, Banana Spl (Similarity score: 11.34)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 11.91)
- Crispy Trio Layers Ice Cream, Vanilla & Caramel (Similarity score: 13.08)
- Campfire Toasted S'mores (Similarity score: 13.77)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard, Oregon Marionberry Cheesecake (Similarity score: 14.20)
- Ice Cream Cognac With Gingerbread, Cognac With Gingerbread (Similarity score: 14.32)
- Load'd Sundaes Chocolate Brownie Bomb Ice Cream Cup (Similarity score: 14.90)
- Cora Éclairs Café (Similarity score: 16.56)
- Migros Selection Caramel & Sel Des Alpes (Similarity score: 17.36)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Topped Bretzel Palooza 470ml (Similarity score: 17.53)
- Ben & Jerry's,unilever Bob Marley's One Love (Similarity score: 18.00)
- Krema Sirop D’erable (Similarity score: 18.46)
- Key Food Key Food, Sundae Cones (Similarity score: 18.54)
- Target Stores Coffee Toffee Crunch Ice Cream (Similarity score: 19.50)
Ingredients List
- Chocolate Ice Cream
- Malted Milk Balls
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)