Market Basket Inc. Cream Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.27g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.27g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.16886726893676% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 17 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 21.97g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Salted Caramel Brownie 438ml (Similarity score: 8.41)
- Jeni's Splendid Ice Creams Jenis, Ice Cream, Black Coffee (Similarity score: 12.85)
- Eclairs Cafe Par 2 (Similarity score: 14.12)
- Ben & Jerry's Chip Happens (Similarity score: 14.36)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 14.61)
- Mini Vanilla Flavored Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 14.65)
- Tropézienne (Similarity score: 17.07)
- Picard 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.69)
- Ice Cream (Similarity score: 17.85)
- Galup Torta Al Cioccolato (Similarity score: 18.77)
- Culinaria, Schnuck Markets Inc Culinaria, Ice Cream, Sea Salt Caramel (Similarity score: 19.20)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 19.20)
- Phinizy & Phebe Handmade Llc Phin & Phebes, Ice Cream, Cookie Butter Blondie (Similarity score: 19.59)
- Patigel Les 4 Religieuses Chocolat, Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 19.63)
- Toft's, Toft Dairy Inc Toft's, Prime Time, Ice Cream, Buckeye Bites (Similarity score: 20.34)
Ingredients List
- Filling
- Natural And Artificial Flavouring
- E330
- Crust
- Barley Malt Flour
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Butter
- Strawberry
- Sugar
- Palm Oil
- Water
- Margarine
- Salt
- Vanilla
- Butter Flavouring
- Topping
- Sucrose
- Corn Syrup
- Sugar
- Milk
- Skimmed Milk Powder
- Modified Starch
- Natural And Artificial Flavouring
- Sodium Citrate
- E415
- E433
- Starch
- Modified
- Skimmed Milk Powder
- Butter
- Egg Yolk
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)