Dessert mini tarts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.39g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.39g |
| Saturated Fat | 1.69g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 33.26771653543307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 102mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 102mg |
| Sugars | 40.68g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 40.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Daffy Apple Caramel Apple (Similarity score: 15.02)
- Marukyo Dorayaki Cake With Green Tea Mochi And Red Bean X5 (325g) (Similarity score: 21.69)
- Asda Asda Lemon Curd (Similarity score: 29.50)
- Fruit Dip (Similarity score: 30.46)
- Jelly Fruit (Similarity score: 30.80)
- Marukyo Dorayaki Gâteau Haricots Rouges (Similarity score: 31.35)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Vanille Macadamia (Similarity score: 33.70)
- Pâtisserie Baillon Bûche Pâtissière Roulée Arôme Vanille (Similarity score: 35.13)
- Jc's Pie Pops Frozen Cream Dessert (Similarity score: 36.03)
- Petit Choisi Mini Roulés À La Fraise (Similarity score: 36.15)
- Royal Family Mochi (Similarity score: 36.28)
- Plus Vrije Uitloop Eierkoeken (Similarity score: 36.53)
- Madeleines De Liverdun, Biscuiterie Chenel Madeleine De Liverdun Aux Amandes (Similarity score: 36.78)
- Essential Waitrose,waitrose Blackcurrants & Cream Cheesecake (Similarity score: 37.45)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 39.06)
Ingredients List
- Phyllo Shells
- Barley Malt Flour
- Natural Flavouring
- Non Gmo Expeller Pressed Canola Oil
- Salt
- Gmo Free Soy Lecithin
- Clarified Sweet Butter
- Non Gmo Expeller Pressed Canola Oil
- Palm Oil
- Filling
- Yogurt
- Iron
- Ginger
- Lemon
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Barley Malt Flour
- Filtered Water
- Wheat Starch
- Tapioca Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)