Essential Waitrose,Waitrose blackcurrants & cream cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1276kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1276kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 7.7g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 50.326797385620914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.3% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 25.2g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- St Hubert Millefeuille (Similarity score: 6.81)
- Intermarché Mignardises Fruitées X22 (Similarity score: 10.76)
- Madeleines De Liverdun, Biscuiterie Chenel Madeleine De Liverdun Aux Amandes (Similarity score: 13.97)
- Laiterie Du Perigord, Laiterie Du Périgord, Laiterie Du Périgord Mousse Chocolat Noir (Similarity score: 14.32)
- Jc's Pie Pops Frozen Cream Dessert (Similarity score: 14.67)
- Pâtisserie Baillon Bûche Pâtissière Roulée Arôme Vanille (Similarity score: 17.86)
- Délice D'un Instant Crème Glacée Vanille Macadamia (Similarity score: 18.95)
- Albert Heijn Excellent,albert Heijn Pure Chocolademousse (Similarity score: 20.83)
- Conditorei Copenrath & Wiese Sahneschnitte Eierlikör (Similarity score: 20.84)
- Jon Donaire Ice Cream Cake (Similarity score: 21.00)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Topped Love Is (Similarity score: 21.70)
- Bonne Maman Mousse Aux Oeufs Frais Chocolat Au Lait (Similarity score: 23.00)
- Bonne Maman Mousse Au Chocolat (Similarity score: 23.00)
- Ashby's Sterling Ashby's Sterling, Ice Cream, Eskimo Kisses (Similarity score: 23.09)
- Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 23.22)