Edeka Makrelen Filets gegrillt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 25.555555555555554% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.6% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Trésor Des Dieux Maquereaux Grillés (Similarity score: 15.96)
- Miau Sardines En Aceite De Oliva (Similarity score: 17.15)
- Inland Market Atlantic Salmon Boneless Fillets (Similarity score: 18.46)
- Fish 4 Ever, Waitrose Pitted Green Olives (Similarity score: 20.81)
- Meal Mart Meal Mart, Chicken Pot Pie (Similarity score: 21.21)
- Meal Mart Meal Mart, Turkey Pot Pie (Similarity score: 21.21)
- Nathan's Famous Beef Franks In A Blanket (Similarity score: 22.60)
- Tahini Seasoned Beef And Feta Burrito (Similarity score: 23.72)
- Filetto Di Salmone (Similarity score: 23.83)
- Miau Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 25.14)
- Miau Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 25.14)
- Berthe Brand,berthe Sardines Portugaises À L’huile D’olive (Similarity score: 25.15)
- Coquelicot Provence Ravioli Tofu Basilic (Similarity score: 25.88)
- Cuisses De Poulet (Similarity score: 26.02)
- Yankees Beef Cocktail Franks Wrapped In Puff Pastry (Similarity score: 27.61)