Filetto di salmone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 12.88)
- Asda Yorkshire Puddings (Similarity score: 15.39)
- Casa Amella Hamburguesa Tofu Y Espinacas (Similarity score: 17.90)
- Sardinhas En Oleo Vegetal (Similarity score: 19.30)
- Le Trésor Des Dieux Maquereaux Grillés (Similarity score: 19.75)
- Sainsburys, By Sainsbury's, Sainsbury's, Sokolow Polish Ham (Similarity score: 20.33)
- Veritas Vburger Tofu Con Espinacas (Similarity score: 22.21)
- Papa John's Salads & Produce Pasta Salad (Similarity score: 22.26)
- Papa John's Salad & Produce Tuna Penne Pasta Salad (Similarity score: 22.26)
- Rund & Suna (Similarity score: 22.42)
- Tranche De Fromage Fondu (Similarity score: 22.67)
- La Belle Iloise Sardines Sans Arêtes À L'huile D'olive Et À La Tomate (Similarity score: 23.07)
- La Belle Iloise Sardines Sans Arêtes À L'huile D'olive Et À La Tomate (Similarity score: 23.07)
- Good & Gather Ground Pork (Similarity score: 23.39)
- Meal Mart Meal Mart, Chicken Pot Pie (Similarity score: 23.76)