Yankees Beef Cocktail Franks Wrapped In Puff Pastry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.92g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.92g |
| Saturated Fat | 5.9399999999999995g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 6 |
| Sodium | 208mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nathan's Famous Beef Franks In A Blanket (Similarity score: 11.66)
- Chef Anthony Russo's Gluten Free Margherita Pizza (Similarity score: 18.01)
- Nash Brothers Trading Company Pizza (Similarity score: 18.01)
- Panache Des Landes Tartinable Rillettes 100% Canard Au Piment D'espelette (Similarity score: 20.17)
- Cuisses De Poulet (Similarity score: 22.50)
- Fish 4 Ever, Waitrose Pitted Green Olives (Similarity score: 23.12)
- Meal Mart Meal Mart, Turkey Pot Pie (Similarity score: 23.56)
- Meal Mart Meal Mart, Chicken Pot Pie (Similarity score: 23.56)
- Food Club Peach Pre Baked Pie, Peach (Similarity score: 24.87)
- Sweet P's Peach Pie (Similarity score: 24.87)
- Inland Market Atlantic Salmon Boneless Fillets (Similarity score: 25.14)
- Auchan Panés Gourmands Façon Libanaise (Similarity score: 27.05)
- Auchan Empanados Con Bulgur (Similarity score: 27.05)
- Ravioli Di Zucca (Similarity score: 27.12)
- Dia Mollete De Antequera (Similarity score: 27.46)
Ingredients List
- Puff Pastry
- Water
- Salt
- E341i
- Cocktail Frank
- Water
- Contains 2% And Less Of Salt
- E420
- E325
- Natural Flavouring
- E339
- Barley Malt Flour
- Hydrolysed Corn Protein
- Paprika
- E262ii
- E316
- E250
- E375
- Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Palm
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)