Eden, Eden Foods Inc. Eden, organic brown rice & black soybean
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 100% Blue Corn Tortillas (Similarity score: 14.01)
- Pastilles Des Alpes (Similarity score: 17.44)
- American Bakery Products Inc Mediterranean Pita (Similarity score: 17.63)
- Global Bakeries Inc Authentic Lebanese Pita Bread (Similarity score: 19.33)
- Arabic Bread (Similarity score: 22.17)
- Hacendado Mux Fruits (Similarity score: 22.32)
- Casino Easy Frit Croustillantes (Similarity score: 22.70)
- Findus Crousti Bistro Express (Similarity score: 23.41)
- Halls Citrus Mix (Similarity score: 23.66)
- Potato King Patat Frites (Similarity score: 25.49)
- More Nutrition Chunky Flavour Himbeer Joghurt (Similarity score: 25.52)
- Sunrise Snack Box (Similarity score: 25.94)
- Herdez Tortillas Corn Soft Taco Size (Similarity score: 28.69)
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 30.41)
- Special Corn Tortillas (Similarity score: 30.68)
Ingredients List
- Sweet Brown Rice 91% Oryza Glutinosa
- Black Soybeans 9% Glycine Max
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)