More Nutrition Chunky Flavour Himbeer-Joghurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000.0kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 0.01g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 3.8461538461538463% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 3.8% |
| Saturated Fat Value | 0.0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 72.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72.0mg |
| Sugars | 9.7g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Halls Citrus Mix (Similarity score: 19.92)
- Global Bakeries Inc Authentic Lebanese Pita Bread (Similarity score: 22.78)
- Potato King Patat Frites (Similarity score: 23.40)
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 24.84)
- Orasi Orasi (Similarity score: 24.87)
- Eden, Eden Foods Inc Eden, Organic Brown Rice & Black Soybean (Similarity score: 25.52)
- Veritas Burger Tofu Con Samfaina (Similarity score: 26.14)
- American Bakery Products Inc Mediterranean Pita (Similarity score: 26.90)
- Findus Crousti Bistro Express (Similarity score: 29.33)
- Leader Price Crousti' Frites (Similarity score: 30.72)
- Golia Golia Herbs Limone Con Vitamina C Senza Zucchero Senza Glutine (Similarity score: 30.73)
- Pastilles Des Alpes (Similarity score: 32.20)
- Casino Easy Frit Croustillantes (Similarity score: 32.46)
- Noten Noten Reep Naturel (Similarity score: 32.48)
- Monster Energie (Similarity score: 32.49)