Global Bakeries Inc Authentic Lebanese Pita Bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.89g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.89g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 1.32g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- American Bakery Products Inc Mediterranean Pita (Similarity score: 11.91)
- Halls Citrus Mix (Similarity score: 14.40)
- Bonvalle Mélange De Viande Hachée (Similarity score: 17.42)
- Special Corn Tortillas (Similarity score: 18.68)
- Eden, Eden Foods Inc Eden, Organic Brown Rice & Black Soybean (Similarity score: 19.33)
- Arabic Bread (Similarity score: 22.25)
- More Nutrition Chunky Flavour Himbeer Joghurt (Similarity score: 22.78)
- Veritas Burger Tofu Con Samfaina (Similarity score: 26.73)
- Pastilles Des Alpes (Similarity score: 26.82)
- Golia Golia Herbs Limone Con Vitamina C Senza Zucchero Senza Glutine (Similarity score: 27.48)
- Findus Crousti Bistro Express (Similarity score: 27.65)
- Houmous De Lentilles Corail Et Saumon Bio (Similarity score: 29.12)
- Consum Caramelos Cítricos Sin Azúcar (Similarity score: 29.14)
- Orasi Orasi (Similarity score: 30.22)
- Caravelle Black Pepper Sauce (Similarity score: 30.49)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Water
- Yeast
- Sugar
- Salt And Cal Pro Added To Keep Freshness
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)