Edy's, frozen custard, mint cookies n' cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.26g |
| Saturated Fat | 6.38g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 59.962406015037594% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 90mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 90mg |
| Sugars | 19.15g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Cups (Similarity score: 6.67)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 6.81)
- Leclerc Flan Nature (Similarity score: 6.86)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 7.68)
- Big Y Coffee Cookie Crumble Coffee Ice Cream With Chunks Of Chocolate Creme Sandwich Cookies, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 7.68)
- Mint Chocolate Chip (Similarity score: 7.96)
- Acme Fresh Market Birthday Cake Batter Flavored Ice Cream With Multicolored Sprinkles And Blue Marshmallow Swirl, Birthday Cake (Similarity score: 8.29)
- Rite Aid Corporation Thirfty, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.43)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 9.74)
- Frozen Almond Milk Dessert (Similarity score: 9.99)
- Foodtown Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 10.29)
- E Leclerc Flan Individuel Nature (Similarity score: 10.69)
- Ice Cream, Vanilla Chocolate (Similarity score: 11.58)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 12.13)
- Cappuccino Fudge Blitz Classic Coffee Ice Cream With White Chocolate Flavored Cremes, Mocha Espresso Mini Brownies, And Chocolate Fudge Marble, Cappuccino Fudge Blitz (Similarity score: 12.27)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- E412
- E410
- E415
- E407
- Cream
- Corn Syrup
- Sugar
- Chocolate Cookie Pieces
- Egg Yolk
- Whey
- Molasses
- E414
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)