Ice cream cups
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.08g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.08g |
| Saturated Fat | 6.12g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 60.00000000000001% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 20.41g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Cups (Similarity score: 2.88)
- Mint Chocolate Chip (Similarity score: 5.15)
- Rite Aid Corporation Thirfty, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 5.86)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 6.04)
- Big Y Coffee Cookie Crumble Coffee Ice Cream With Chunks Of Chocolate Creme Sandwich Cookies, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 6.04)
- Acme Fresh Market Birthday Cake Batter Flavored Ice Cream With Multicolored Sprinkles And Blue Marshmallow Swirl, Birthday Cake (Similarity score: 6.06)
- Edy's, Frozen Custard, Mint Cookies N' Cream (Similarity score: 6.81)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 7.38)
- Foodtown Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 7.52)
- Friendly's Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 7.52)
- Cappuccino Fudge Blitz Classic Coffee Ice Cream With White Chocolate Flavored Cremes, Mocha Espresso Mini Brownies, And Chocolate Fudge Marble, Cappuccino Fudge Blitz (Similarity score: 8.80)
- Ice Cream, Vanilla Chocolate (Similarity score: 9.24)
- Cookies 'n Cream Vanilla Ice Cream With Chunks Of Sandwich Cookies, Cookies 'n Cream (Similarity score: 9.35)
- Super Premium Vanilla Ice Cream With A Caramel Ripple Dipped In A Chocolate Praline Coating Bars, Caramel Praline (Similarity score: 9.51)
- Cinnamon Ice Cream (Similarity score: 10.00)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E339
- E466
- Sodium Citrate
- E433
- E407
- Dextrose
- Natural And Artificial Flavouring
- E160b
- Cream
- Chocolate Flavored Swirl
- Sugar
- Whey
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Contains 1% And Less Of Mono And Diglycerides
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)