Frozen almond milk dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.17g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.17g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 56.22047244094488% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 87mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 87mg |
| Sugars | 17.46g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thrifty Pistachio Nut Ice Cream (Similarity score: 8.39)
- Ice Cream (Similarity score: 9.93)
- Edy's, Frozen Custard, Mint Cookies N' Cream (Similarity score: 9.99)
- Leclerc Flan Nature (Similarity score: 10.35)
- Butter Pecan Flavored Ice Cream Blended With Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 10.96)
- Chocolate Chip Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough And Chocolate Chips (Similarity score: 12.11)
- E Leclerc Tarte Myrtilles (Similarity score: 12.36)
- Tin Roof Sundae Ice Cream, Tin Roof Sundae (Similarity score: 12.49)
- E Leclerc Flan Individuel Nature (Similarity score: 13.21)
- Tesco Rocky Road Sundae (Similarity score: 13.39)
- Big Y Coffee Cookie Crumble Coffee Ice Cream With Chunks Of Chocolate Creme Sandwich Cookies, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 13.84)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 13.84)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 13.99)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 13.99)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream Swirled With Marshmallow & Almonds (Similarity score: 14.08)
Ingredients List
- Almond Milk
- Salt
- Natural Flavouring
- Liquid Sugar
- Peanut
- Coconut Oil
- Corn Syrup
- Less Than 2% Of
- Vegetable Gums
- E471
- Peanut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)